יצירת קשר טל': 072-3340724

חיפוי רצפות למחסנים

משפחת המחסנים היא משפחה גדולה ומגוונת אשר ניתן למצוא בה מבנים שונים אשר נבדלים זה מזה בסדר הגודל שלהם ובתדירות השימוש בהם.

אך ההבדל הגדול ביותר שממש מאפיין את אופי המחסנים הוא התכולה שלהם, כאשר מחסנים שונים עשויים להכיל פריטים שדורשים תנאים אדריכליים קפדניים במיוחד.

באמצעות ריצוף נכון ומחושב של המחסנים ניתן להקנות להם את התכונות הרצויות עבורם, וכך להבטיח שהם יהיו פונקציונליים ביותר.

לקבלת הצעת מחיר אטרקטיבית ומידע נוסף - השאירו פרטים

באילו ציפויים כדאי להשתמש במחסן

בחירת הציפוי עבור המחסן צריכה להיעשות מתוך מתן תשומת לב אל הצרכים הפונקציונליים של המחסן.

מבחינה זו, ישנם צרכים פונקציונליים אשר משותפים לכל המחסנים באשר הם, כמו בטיחותיות, עמידות ואיתנות ואף אסתטיות, וישנם צרכים פונקציונליים ייחודיים אשר מוגדרים לכל מחסן באשר הוא.

באופן הזה ניתן להצביע על סוגי הציפויים הנפוצים ביותר למחסנים, ולאיזה סוג מחסן כל אחד מהם יתאים:

  • פוליאוריאה: ציפוי שיתאים למחסנים אשר יש בהם בעיקר לחץ מכני גבוה – הפוליאוריאה הוא חומר שמוצא איזון מושלם בין תכונות פיזיקליות לעמידות לבין גמישות גבוהה שמאפשרת עמידות ללחצים מכניים, וכך ציפוי פוליאוריאה יתאים למחסנים אשר מכילים עצמים כבדים ומאפשרים תנועה של מכונות כבדות.מידע נוסף על ציפוי פוליאוריה >>
  • MMA: ציפוי שיתאים למחסני מזון ומחסנים שמכילים חומרים אורגניים או שנדרשים בקירור – ציפוי ה-MMA הוא ציפוי בעל עמידות בקטריאלית גבוהה, והוא בעל כשירות תפעולית בסביבות בעלות טמפרטורות נמוכות, כך שניתן אפילו ליישם אותו במהירות במחסנים מקוררים.מידע נוסף על ציפוי MMA >>
  • פוליאוריטן: ציפוי שיתאים למחסנים אשר נדרשים ביכולות בידוד גבוהות – הפוליאוריטן הוא חומר ייחודי אשר מתאפיין בתכונות פיזיקליות שמכשירות אותו לבידוד עצמתי במיוחד, ובאופן הזה הוא יכול לספק בידוד תרמי מכל סוג לצד איטום בקטריאלי וכימי יעיל.למידע נוסף על ציפוי פוליאוריטן >>
  • אפוקסי: ציפוי שיתאים למחסנים עם תדירות שימוש גבוהה – האפוקסי הוא חומר אסתטי שיהיה נעים לסביבת עובדים, אך עם זאת הוא בעל תכונות איתנות במיוחד, לרבות מקדם חיכוך גבוה, שמכשיר אותו להוות סוג ציפוי לרצפות אשר יספק אופי בטיחותי יעיל למדי. למידע נוסף על הציפוי האפוקסי >>
  • אפוקסי עמיד כימיקלים: ציפוי שיתאים למחסנים המכילים חומרים כימיים מרוכזים או אקזוטיים – מדובר בסוג אפוקסי אשר מתוכנן לעמידות גבוהה במיוחד בפני כימיקלים שונים, וכך ניתן להשתמש בו במחסנים אשר מכילים כימיקלים שונים ללא חשש שאלו יפגעו בריצוף או יחלחלו דרכו.

החשיבות בבחירת הריצוף הנכון למחסנים

הריצוף מהווה את אחד מן האלמנטים האדריכליים הבולטים ביותר במחסן, וכך ישנה חשיבות גבוהה במיוחד לתכונות הפיזיות שלו – הרצפה תהיה הראשונה לספוג נזקים שייגרמו למחסן, היא תהיה המוליכה העיקרית של אנרגיות שונות והיא מהווה את התשתית הבטיחותית לכל פעילות בו.

אך בחירת הריצוף הנכון למחסנים יכולה להפוך לאומנות של ממש כאשר לוקחים בחשבון את ההבדלים הרבים שעשויים להיות בין מחסן אחד למשנהו, וכך את הצרכים הייעודיים שכל מחסן עשוי להזדקק להם.

לכן כאשר בוחרים ריצוף למחסן יש לבחון היטב את תכונותיו השונות ולהתאים את הריצוף באופן ייעודי לפעילות בתוך המחסן ולתכולה שלו:

  • גודל המחסן: הגודל של המחסן הוא בעל השפעה על שלל מאפיינים פונקציונליים הקשורים לריצוף שלו, לרבות מהירות השחיקה שלו, קלות הניקיון שלו ואף המחיר שלו – לכן חשוב לכלול בשיקולים של בחירת הריצוף עבור המחסן את הגודל שלו, כדי שיהיה ניתן לבחור בציפוי בעל תכונות ייעודיות.
  • תדירות השימוש: מחסנים שונים נבדלים זה מזה בתדירות השימוש בהם – ישנם מחסנים אשר ניגשים אליהם רק אחת למספר ימים כדי לחדש מלאי, וישנם מחסנים שיש בהם פעילות ענפה לאורך מרבית שעות היום – ככל שתדירות השימוש במחסן גבוהה יותר, כך הסיכון לשחיקת הרצפה עולה, ולכן יש צורך לבחור בריצוף עמיד ואיתן יותר.
  • תכולת המחסן: החשיבות הראשונית של תכולת המחסן מתבטאת בכך שהתכולה הזו יכולה להישפך או ליפול על הרצפה, ועל כן יש להתאים ריצוף כך שלא ייפגע מן התכולה הזו – עצמים כבדים יזדקקו לרצפה גמישה ועמידה, נוזלים וחומרים כימיים יזדקקו לרצפה אטומה שאינה נקבובית, מזון וחומרים אורגניים יזדקקו לרצפה אנטי בקטריאלית וכן הלאה.
  • תנאי המחסן: תכולת המחסן גם קובעת את התנאים הסביבתיים הנדרשים עבור המחסן, אשר לרוב מתבטאים בבקרת אקלים ובהם ניתן למנות את טמפרטורת המחסן ואת אחוזי הלחות שלו – יש לדאוג שרצפת המחסן תהיה כשירה עבור התנאים הייחודיים הללו, ושתנאי מיזוג בלתי רגילים לא יפגעו בתכונות הטבעיות של הריצוף.

שאלות נפוצות

איך אפשר להשתמש בריצוף כדי להגביר אף יותר את הבטיחות?

למטרות בטיחותיות שונות, ניתן להשתמש באפוקסי אשר נחשב לחומר יעיל במיוחד ובעל תכונות מעולות.

היתרון המרכזי של האפוקסי הוא ששיטות היישום השונות שלו מאפשרות להדגיש צדדים שונים בו וכך גם לחזק משמעותית את האיכויות הבטיחותיות שבו.

ביניהן ניתן למנות את האפוקסי עמיד הכימיקלים, אשר מספק עמידות גבוהה במיוחד לשלל סוגי כימיקלים, את האפוקסי אנטי סליפ, אשר כולל מקדם חיכוך גבוה עוד יותר מן הרגיל וכך מונע החלקה ביעילות, ואת האפוקסי אנטי סטטי, אשר נועד לפרוק חשמל סטטי באופן מבוקר וכך להימנע מסכנה שבפריקה לא מבוקרת.

האם ניתן לרצף את המחסן באופן דקורטיבי?

כן, למרות שהדגש במחסנים מושם בדרך כלל על התכונות הפונקציונליות של הריצוף, אין להפחית גם בחשיבות האסתטית שלהם – וכך במיוחד במחסנים אשר יש בהם עובדים רבים, ואף יותר במחסנים שגם מארחים מבקרים.

סוגי הציפוי השונים מכילים גם ערכים אסתטיים חשובים שניתן למנף כדי ליצור ריצוף דקורטיבי, והבולט מביניהם הוא האפוקסי שמתהדר בברק טבעי שמקנה לו חזות מרשימה.

בנוסף, ניתן לציין גם את הריצוף PVC, אשר כולל בו גמישות עיצובית גבוהה במיוחד לצד תכונות פונקציונליות חשובות, וניתן להשתמש בו כדי ליצור חלל דקורטיבי במיוחד תוך שמירה על בטיחות והתאמה ייעודית של הריצוף לפעילות המחסן.

האם סוגי הציפוי שצוינו לעיל מתאימים גם למחסנים פתוחים למחצה?

כן, סוגי הציפוי הללו עשויים מחומרים עמידים במיוחד, וכך הם כשירים גם לשמש בתנאים אקלימיים בלתי מבוקרים.

באופן הזה ניתן לשלב אותם ביעילות גם במחסנים פתוחים למחצה, וכך להעניק גם לאזורים מסוג זה את התכונות הרצויות.